Home
Menu
News
Games
Athletes
Sports
Education
About the NZOC
PHOTO/VIDEO LIBRARY
SHOP
PHOTO/VIDEO LIBRARY
SHOP
Olympic Summer Games
Results
7
6
7
Home
Games
Tokyo 2020
Results
Tokyo 2020 Home
News
Athletes
Sports
Results
Selection
Great Olympic Skate
Share
Tweet
All
days
21
Jul
22
Jul
23
Jul
24
Jul
25
Jul
26
Jul
27
Jul
28
Jul
29
Jul
30
Jul
31
Jul
1
Aug
2
Aug
3
Aug
4
Aug
5
Aug
6
Aug
7
Aug
8
Aug
All Sports
Athletics
Boxing
Canoe/Kayak - Slalom
Canoe/Kayak - Sprint
Cycling - BMX
Cycling - Mountain Bike
Cycling - Road
Cycling - Track
Diving
Equestrian - Eventing
Equestrian - Jumping
Football
Golf
Gymnastics - Artistic
Gymnastics - Trampoline
Hockey
Karate - Do
Rowing
Rugby - Sevens
Sailing
Shooting
Surfing
Swimming
Taekwondo
Tennis
Triathlon
Weightlifting
All Athletes
Valerie Adams
Andrea Anacan
Ellesse Andrews
Kanah Andrews-Nahu
Kurt Baker
Joe Bell
George Bennett
Kelsey Bevan
Patrick Bevin
Michaela Blyde
Hamish Bond
Sam Bosworth
Bryony Botha
CJ Bott
Katie Bowen
Mike Brake
Kelly Brazier
Gayle Broughton
Max Brown
Lauren Bruce
David Brydon
Rushlee Buchanan
Claudia Bunge
Peter Burling
Tom Burns
Liberato Cacace
Jesse Campbell
Lisa Carrington
Joseph Champness
Olivia Chance
Samantha Child
Lewis Clareburt
Daisy Cleverley
Dylan Collier
Anton Cooper
Scott Curry
Sam Dakin
Marcus Daniell
Tarryn Davey
Madaline Davidson
Frances Davies
Erica Dawson
Stephanie Dickins
Katie Doar
Anton Down-Jenkins
Carina Doyle
Emma Dyke
Holly Edmondston
Steve Edwards
Callan Elliot
Abby Erceg
Erika Fairweather
Sean Findlay
Ryan Fox
Brooke Francis
Camille French
Ali Galyer
Matthew Garbett
Aaron Gate
Callum Gilbert
Jacko Gill
Kirstyn Goodger
Bruce Goodin
Regan Gough
Jackie Gowler
Anna Green
Ella Greenslade
Ella Gunson
Chris Harris
Betsy Hassett
Teneale Hatton
Leon Hayward
Malcolm Hicks
Sarah Hirini
Jessie Hodges
Alicia Hoskin
Laurel Hubbard
Megan Hull
Kurtis Imrie
Dane Ingham
Hugo Inglis
Kirstie James
Stephen Jenness
Luuka Jones
Stephen Jones
Tessa Jopp
Josh Junior
Elijah Just
Shiray Kaka
Rose Keddell
Jordan Kerby
Hamish Kerr
Julia King
Tyla King
Shaun Kirkham
Andrew Knewstubb
Lydia Ko
Misha Koudinov
Sam Lane
Anna Leat
Dane Lett
Clayton Lewis
David Liti
Olivia Loe
Annalie Longo
Jack Lopas
Matt Macdonald
Eve Macfarlane
Tom Mackintosh
Alex Maloney
Shea McAleese
Callum McCowatt
Ngarohi McGarvey-Black
Hayley McIntosh
Cam McTaggart
Daniel Meech
Molly Meech
Sam Meech
Olivia Merry
Stacey Michelsen
Tim Mikkelson
Ethan Mitchell
Sione Molia
Meikayla Moore
George Muir
Tom Murray
Etene Nanai-Seturo
Erin Nayler
Tone Ng Shiu
Amanaki Nicole
Jaime Nielsen
Georgia Nugent-O'Leary
David Nyika
Grace O'Hanlon
Uma O'Neill
Benjamin Old
Hannah Osborne
Jared Panchia
Jordan Parry
Holly Pearson
Ria Percival
Rebecca Petch
Nando Pijnaker
Risaleaana Pouri-Lane
Grace Prendergast
Jonelle Price
Tim Price
Tom Priebe
Hope Ralph
Julia Ratcliffe
Caitlin Regal
Tayler Reid
Winston Reid
Zac Reid
Gabrielle Rennie
Quentin Rew
Ali Riley
Brook Robertson
Zane Robertson
Emma Rolston
Natalie Rooney
Beth Ross
Nick Ross
Kane Russell
Alena Saili
Paige Satchell
Callum Saunders
Dylan Schmidt
Jamie Searle
Theresa Setefano
Olivia Shannon
Caleb Shepherd
Megan Signal
Jake Smith
Kelsey Smith
Paul Snow-Hansen
Lucy Spoors
Phoebe Spoors
Billy Stairmand
Marko Stamenic
George Stanger
Gianni Stensness
Campbell Stewart
Corbin Strong
Sam Sutton
Samuel Tanner
Blair Tarrant
Ruby Tew
Dylan Thomas
Eve Thomas
Liz Thompson
Ainsley Thorpe
Chloe Tipple
Ruby Tui
Blair Tuke
Emma Twigg
Nicole van der Kaay
Marisa van der Meer
Michael Venus
Stacey Waaka
Benjamin Waine
Tom Walsh
William Warbrick
Regan Ware
Joe Webber
Sam Webster
Maddi Wesche
Hayden Wilde
Hannah Wilkinson
Micah Wilkinson
Dan Willcox
Ella Williams
Kerri Williams
Daniel Williamson
Nick Willis
Tenika Willison
Nick Wilson
Phillip Wilson
Chris Wood
Portia Woodman-Wickliffe
Nic Woods
Michael Woud
Times local in Tokyo
Times local in New Zealand
Filter by medals:
Gold
Silver
Bronze
11:30
pm
21 Jul
Football (Football - Women)
Group G - Game 1 v Australia
Venue: Tokyo Stadium
NZL
vs Australia
Marisa van der Meer
Claudia Bunge
Gabrielle Rennie
Emma Rolston
Paige Satchell
Anna Leat
CJ Bott
Daisy Cleverley
Olivia Chance
Meikayla Moore
Katie Bowen
Erin Nayler
Hannah Wilkinson
Betsy Hassett
Ali Riley
Ria Percival
Annalie Longo
Anna Green
Abby Erceg
Result: Loss
Performance: 1-2
Placed 12 of 12
Gabrielle Rennie 90+1'
8:00
pm
22 Jul
Football (Football - Men)
Group B - Game 1 v Republic of Korea
Venue: Ibaraki Kashima Stadium
NZL
vs Korea
Sam Sutton
Joseph Champness
Jamie Searle
Marko Stamenic
George Stanger
Elijah Just
Callum McCowatt
Liberato Cacace
Michael Woud
Nando Pijnaker
Winston Reid
Benjamin Waine
Callan Elliot
Joe Bell
Gianni Stensness
Dane Ingham
Clayton Lewis
Chris Wood
Result: Win
Performance: 1-0
Placed 6 of 12
Chris Wood 70'
11:40
am
23 Jul
Rowing (Single Scull - Men)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
Jordan Parry
Heat 2
, Lane 1
Result: 2nd
Performance: 7:04.45 Q
Placed 13 of 32
1:20
pm
23 Jul
Rowing (Single Scull - Women)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
Emma Twigg
Heat 6
, Lane 5
Result: 1st
Performance: 7:35.22 Q
Placed 1 of 32
1:40
pm
23 Jul
Rowing (Double Scull - Men)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Jack Lopas
Chris Harris
Heat 2
, Lane 3
Result: 3rd
Performance: 6:12.05 Q
Placed 8 of 13
2:00
pm
23 Jul
Rowing (Double Scull - Women)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Hannah Osborne
Brooke Francis
Heat 1
, Lane 3
Result: 1st
Performance: 6:53.62 Q
Placed 2 of 13
2:50
pm
23 Jul
Rowing (Quadruple Scull - Women)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Georgia Nugent-O'Leary
Olivia Loe
Ruby Tew
Eve Macfarlane
Heat 1
, Lane 3
Result: 4th
Performance: 6:25.23
Placed 8 of 10
12:40
pm
24 Jul
Rowing (Coxless Pair - Women)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Kerri Williams
Grace Prendergast
Heat 3
, Lane 2
Result: 1st
Performance: 7:19.08 Q
Placed 1 of 13
1:00
pm
24 Jul
Gymnastics - Artistic (Individual All-Around - Men)
Men's Qualification Subdiv 1
Venue: Ariake Gymnastics Centre
Misha Koudinov
Result: 52nd
Performance: 78.064
Placed 52 of 62
Floor 13.433
Pommel Horse 12.466
Rings 12.600
Vault 13.766
Parallel Bars 14.433
Horizontal Bar 11.366
1:00
pm
24 Jul
Rowing (Coxless Pair - Men)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Brook Robertson
Stephen Jones
Heat 2
, Lane 1
Result: 3rd
Performance: 6:56.53 Q
Placed 12 of 13
1:00
pm
24 Jul
Hockey (Hockey - Men)
Pool A - Game 1 v India
Venue: Oi Hockey Stadium
NZL
vs India
Sean Findlay
Leon Hayward
Sam Lane
Jake Smith
Dane Lett
George Muir
Jared Panchia
Nick Ross
Dylan Thomas
David Brydon
Nic Woods
Kane Russell
Blair Tarrant
Hugo Inglis
Nick Wilson
Stephen Jenness
Steve Edwards
Shea McAleese
Result: Loss
Performance: 2-3
Placed 9 of 12
Kane Russell 6'
Stephen Jenness 43'
2:00
pm
24 Jul
Cycling - Road (Road Race - Men)
Road Race
Venue: Fuji International Speedway
George Bennett
Result: 26th
Performance: 6:11:46
Placed 26 of 130
2:00
pm
24 Jul
Cycling - Road (Road Race - Men)
Road Race
Venue: Fuji International Speedway
Patrick Bevin
Result: DNF
3:10
pm
24 Jul
Rowing (Eight - Men)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Daniel Williamson
Matt Macdonald
Tom Mackintosh
Phillip Wilson
Sam Bosworth
Tom Murray
Mike Brake
Shaun Kirkham
Hamish Bond
Heat 2
, Lane 1
Result: 2nd
Performance: 5:32.11 R
Placed 1 of 7
3:20
pm
24 Jul
Rowing (Eight - Women)
Heats
Venue: Sea Forest Waterway
NZL
Ella Greenslade
Beth Ross
Lucy Spoors
Caleb Shepherd
Kerri Williams
Jackie Gowler
Emma Dyke
Grace Prendergast
Kelsey Bevan
Heat 1
, Lane 3
Result: 1st
Performance: 6:07.65
Placed 2 of 7
5:12
pm
24 Jul
Boxing (81kg - Men)
Heavy (81-91kg) Round of 32
Venue: Kokugikan Arena
David Nyika
vs BYE
Result: -
Placed 3 of 17
10:00
pm
24 Jul
Swimming (400m Individual Medley - Men)
Heats
Venue: Tokyo Aquatics Centre
Lewis Clareburt
Heat 3
, Lane 3
Result: 1st
Performance: 4:09.49 Q
Placed 7 of 29
10:48
pm
24 Jul
Swimming (400m Freestyle - Men)
Heats
Venue: Tokyo Aquatics Centre
Zac Reid
Heat 3
, Lane 2
Result: 6th
Performance: 3:49.85
Placed 23 of 36
11:30
pm
24 Jul
Football (Football - Women)
Group G - Game 2 v USA
Venue: Saitama Stadium
NZL
vs USA
Marisa van der Meer
Claudia Bunge
Gabrielle Rennie
Emma Rolston
Paige Satchell
Anna Leat
CJ Bott
Daisy Cleverley
Olivia Chance
Meikayla Moore
Katie Bowen
Erin Nayler
Hannah Wilkinson
Betsy Hassett
Ali Riley
Ria Percival
Annalie Longo
Anna Green
Abby Erceg
Result: Loss
Performance: 1-6
Placed 12 of 12
Goal
B Hassett '72
10:40
am
25 Jul
Surfing (Shortboard - Men)
Round 1 - Heat 2
Venue: Tsurigasaki Surfing Beach
Billy Stairmand
Result: 3rd
Performance: 9.97
Placed 9 of 20
Wave 1: 5.00
Wave 2: 4.97
Show more
Back to top